תשליך

ראש השנה מאחורינו

ראש השנה עבר, הזמן טס כשנהנים (וזוללים). העליתי עוד כמה חלקי-ק"ג עודפים של קינוחים מפנקים ועכשיו הזמן להשיל את כל החטאים. החטאים המתוקים והחטאים האחרים: אותם הרגלים שהייתי שמחה לשנות מעט / לשנות הרבה / להרפות מהם לזמן בלתי מוגבל, אותם דפוסים שהייתי שמחה לגדול מהם הלאה ולהשאיר מאחור, אותם פחדים וחסמים שהגיע הזמן לנצח.

תשליך

זה הזמן בשנה לעשות "תשליך". ואם משליכה, משילה, מפנה, מנקה ממני והלאה –  אז גם ברחבי הבית. כבר מזמן גיליתי שעבורי, באופן אישי, נכון להתחיל תהליך פנימי בצעד ראשון שהוא לגמרי פיזי-חיצוני ומתווה את הדרך.

פינוי – ניקוי

אני גרה בבית לא גדול בכלל. שכללתי את יכולות האחסון בו עד למקסימום האפשרי. מעת לעת אני ממשיכה להגות פתרון אחסון נוסף, חדש או שונה, באזורים אלו ואחרים, לצרכים כאלה ואחרים. אבל בסה"כ הגמשתי לא רע בכלל את הקירות והתאמתי אותם לצרכינו. עדיין, כך הבנתי ברבות השנים, ככל שהמשפחה גדלה (בכמות האנשים או פשוט בגילם המצטבר) – כך גדלים בהתאמה גם צרכי האחסון הנדרש. ועל כן אימצתי בשמחה את מנהג הפינוי-ניקוי: אחד נכנס – אחד יוצא.

למה לפנות ?!

אני אוהבת את גישת ה"TRAVEL LIGHT". יש משהו משחרר בלפנות. ארונות, מדפים, ארגזים. כל דבר, מכל סוג ובכל קנה-מידה. יש משהו נעים בקשרים לא מחייבים עם בגדים, נעליים, כלי בית וחפצים מסוגים שונים ולפנות אותם מעת לעת לטובת התחדשות. הפעולה עצמה ממרקת את הנפש (ותוך כדי גם את הבית, ברור) ופותחת ערוצי אנרגיה חדשים.
מה שמיותר – יוצא, ובו ברגע מתגלה ה"VOID" ה"אין" והוא מביא אתו משב רוח רענן ומייצר תנועה, ותנועה זה טוב.

יש כללים ?!

הכלל המנחה מבחינתי: אם לא השתמשתי בזה בחצי השנה האחרונה (לא לבשתי את זה, לא הגשתי בזה, לא נזקקתי לזה, לא זכרתי את זה…) אז כנראה שאין לי צורך ממשי ב"זה" ואפשר לזרום הלאה. אני מארגנת את הדברים שהחלטתי להוציא בערימות ממוינות: "לזרוק" ו"למסור" ומתפנה ליהנות מהחלל הפנוי שהתגלה מחדש.

ומה לגבי יוצאים מהכלל ?!

מוציאה מהכלל דברים שיש להם ערך סנטימנטלי. במקרה הזה – הרגש מנצח. כתבתי כבר בעבר על הערך של דברים שאנו שומרים כי הם מדברים אל ליבינו ברבדים שרק אנחנו יודעים, ועל החשיבות לשמור עליהם / למצוא מקום ייעודי / להציגם ברחבי הבית – כי הם מספרים את הסיפור שלנו (מוציאה שלדים מהארון / על ספרים, ספריות ועלינו ביניהם), אבל למעט החריג הזה – ראש השנה כבר מאחורינו, יום כיפור מתקדם לעברינו, אני משליכה…

באותו עניין, קולגה מוערכת – קרן בר, מעצבת פנים – הכינה רשימת "5 דברים שתוכלו לזרוק מהבית היום" – מוזמנים לקרוא בהנאה ולהרחיב עוד בנושא.

שנה טובה. שנחדש ונתחדש בבתינו ובנפשנו.